V tomto blogu sa s Vami podelím o pár informácii a tipov, ako si opraviť disk poškodený po strete s predmetom, ktorý na ceste nemal čo hľadať. Takéto veci sa stávajú bežne preto verím, že bude tento blog pre Vás užitočný.

www.instagram.com/autickari_com
PARTNERI AUTIČKÁROV
Keď sa ti niečo takéto stane, nie je to nič prijemné. Rovnako ani v mojom prípade to nebolo inak. Keď si valíš o desiatej večer po dialnici 130km/h a zrazu sa pred tebou zjaví nejaký predmet na ceste, nestihneš spraviť absolútne nič. V tej rýchlosti a po tme len zatneš zuby, pevne držíš volant, snažíš sa nejak dobrzdiť a udržať auto na ceste.

Bola to rana! Našťastie predomnou ani zamnou vtedy nešlo iné vozidlo a podarilo sa mi bezpečne aj na rozseknutej prednej pravej pneumatike dobrziť a zastať na krajnici. Nie je nič priemné, keď popri tebe lietajú autá 130km/h a viac. O odstavnom pruhu môžeme na našich dialniciach snívať. Asi 300m predomnou už boli na blikačkách ďalšie dve autá, ktoré sa rovnako rozbili o tento predmet. Volám 112 nech pošlú rýchlo policajtov a dialničiarov, aby spomalili a usmernili dopravu do jedného pruhu, lebo situácia bola ozaj nebezpečná a predmet stále na ceste. Cca 10 min trvalo kým prišli policajti a 5 minút po nich dialničiari. Policajti okamžite išli hladať predmet, ale museli aj tak počkať na prenosné svetelné značenie, lebo behať bez toho po ceste a hladať v tme ten kus železa by bola samovražda. Kým sa toto zrealizovalo stihli sa po mne ešte na predmete dosekať ďalšie 2 autá. Tieto situácie sú veľmi nebezpečné a preto vždy ihneď volaj pomoc, snaž sa držať za zvodidlami, ak by došlo ku kolízii s tvojim odstaveným autom, v žiadnom prípade sa nezdržuj na vozovke a hlavne sa nesnaž predmet nájsť a odstrániť.

Ako vidíš predná pravá guma rozseknutá a z disku vyštrbené cca 1-1,5 cm. Aby toho nebolo málo, rozseknutá bola aj zadná pravá guma, táto vyfučala cca do 2 minút od kedy som zastal pri krajnici. Disk našťastie nebol poškodený. Prúser na svete. Jedna rezerva, dve seknuté gumy. Toto celé sa odohralo asi 15km pred Nitrou a kamarát z NR mi našťastie vedel doniesť druhú rezervu, teda som nemusel volať a platiť odťahovku. Kolesá sme za asistencie veľmi ochotných dialničiarov poprehadzovali, policajti pofotili a spísali škodovú udalosť, dali nám fúkať a postupne sa táto tlupa poškodených áut rozspustila. Takže takto nejako som sa dopracoval k môjmu poškodeniu disku, ktorého opravu uvidíte nižšie.

www.instagram.com/autickari_com
Z opravy disku som pre Vás pripravil aj dve videá, kde si préjdeme podrobne všetky fázy opravy disku.
1.časť - Príprava na lakovanie
2. časť - Lakovanie
VYVARENIE DISKU
Ako si mohol vidieť vyššie z disku bolo vyštrbené, preto som to musel dať vyvariť. Nižšie môžeš vidieť stav disku po zváraní. V okolí miesta zvárania disku je lak poškodený, spálený a aj miesto zvárania je hrbolaté, len na hrubo obrúsené po zváraní. Chlapi sú zvárači, nie lakýrnici, preto sa zameriavajú len na funkčnú stránku veci a nie vizuál, ktorý je už na majiteľovi, či si to dá niekomu spraviť, alebo si to urobí sám, čo je určite lacnejšie riešenie. Vyvarenie ma stálo 40€.


www.instagram.com/autickari_com
Takúto opravu disku zvládne hocikto v domácich podmienkách, to je aj zmyslom tohoto blogu, ukázať že sa to dá s minimálnym technickým a materiálnymi zabezpečením. Na opravu diskov po fáze vyvárania budeme potrebovať:
Čistič na disky KENOTEK
Vŕtačka
Brúsny šmirglový kotúč do vŕtačky,
brúsny kameň do vŕtačky,
pilník
git
šmirgel drsnosť 120
šmirgel drsnosť 240
šmirgel drsnosť 800
odmastňovač
plnič na disky
farba na disky

BRÚSENIE DOVÁRANEJ ČASTI DISKU A POŠKODENÉHO LAKU

Veľmi praktická vec na prvotné odstránenie poškodeného laku a hrubú úpravu miesta zvárania je takýto šmirglový rotačný kartáč. V mojom prípade bol dovarený povrch dosť hrboľatý preto som použil aj brúsny kameň, ktorý vidíš na foto nizšie. Rovnako som niektoré časti prebehol aj obyčajným pilníkom. Celý tento proces je zachytený na videu, ktoré nájdeš vyššie.

www.instagram.com/autickari_com

Aj keď sa toto môže zdať ako dosť drsné zaobchádzanie, je to potrebné to urobiť, aby surovný podklad pre následné gitovanie, špricovanie a lakovanie bol, čo najlepšie pripravený. Čím lepšie to zvládneš v tejto fáze o to menej budeš mať roboty v tých ďalších. Nižšie vidíš stav po brúsení. Disk už má cca požadovaný tvar. Po dobrúsení som upravované miesto prebehol 240 šmirglom, ktorým som doladil tvar a troch miesto zaleštil.

www.instagram.com/autickari_com

Stav miesta opravy po brúsení a prešmirglovaní. Ako vidíš už tu sa pekne črtá požadovaný tvar, avšak miesto obsahuje drobné vruby, nerovnosti a chýbajúce línie, ktoré je potrebné dogitovať.

Na pregitovanie som použil tento git. Môžeš použiť aj hliníkový, na trhu je množstvo podobných produktov. Do gitu sa pridáva tvrdidlo v požadovanom pomere, ktorý nájdeš v popise. Ak použiješ veľa tvrdidla, git ti zaschne skôr, ako ho stihneš aplikovat a vytvarovať.

www.instagram.com/autickari_com
Na vygitovanie poškodeného miesta mi bohate stačilo takéto množstvo gitu a tvrdidla.

Git som aplikoval a vytvaroval prstom.

Po vytvrdnutí gitu, som prešmirgloval miesto opravy šmirglom drsnosti 120. Toto je pomerne dosť drsný šmirgel, ktorý dobre berie a na hrubé prešmirglovanie a vytvarovanie je ideálny.

Tu môžeš vidieť výsledok po šmirglovaní. Tu som sa zameral hlavne na zachovanie tej línie v strede, toho "zlomu", ktorý je dosť výrazný. Po tomto som miesto opäť jemne prešmirgloval drsnosťou 240 a nakoniec nasucho ešte 800vkou, ktorou som prebehol aj zvyšok disku. Z laku som tým odstránil nerovnosti príp. pripečené čiastočky od bŕzd a zdrsnil ho pred aplikáciou plniča.

www.instagram.com/autickari_com
VIAC SEXI RITIEK NA NAŠOM INSTAGRAME

Stav po 240tke.

Stav pred nanášaním plniča.

Ako plnič(ŠPRIC) som použil tento sprej od Dupli-Color, ktorý kúpiš v každom farby-laky obchode. Tento sprej konkrétne je spojenie plniča aj základnej farby. Keby aplikujem bežný plnič, ktorý sa strieka pištolou, tam žiadana základná farba nie je a aj pri brúsení pod vodou sa správa trocha inak. V týchto podmienkach však tento produkt vynikajúco poslúžil a veľmi dobre sa osvedčil.

Stav po aplikácii prvej vrstvy plniča, ostali drobné jamky a dierky, ktoré sa vyplnili pri ďalších vrstvách, ako môžeš vidieť nižšie. Po aplikácii vrstvy som si pomohol teplovzdušnou pištolou, aby mi plnič rýchlejšie zaschol, pretože teplota v garáži ešte nebola ideálna. Toto sa hodí najmä v zimných mesiacoch.

Stav po 3. vrstve plniča. Miesto je pripravené na prešmirglovanie pod vodou drsnosťou 800. Čo znamená šmirglovanie pod vodou? Jednoducho šmirgel namočíš do vody a ideš nato :)

Disk som nakoniec prešpricoval celý, aby som zakryl drobné odreninky, ktoré som predtým prešmirgloval.

Na tomto detaile môžeš vidieť, že povrch je po plniči jemne pomarančový. Tohoto sa zbavíme prešmirglovaním pod vodou, ktoré zanechá povrch pekne hladký, s maličkými škrabančekami, ktoré farba hravo vyplní.

www.instagram.com/autickari_com

Šmirglovanie pod vodou.

Detail na vyšmirglovaný povrch pod vodou.

Nasleduje fáza striekania. Celý tento proces nájdeš aj s mojim komentárom vo videu na začiatku blogu. Treba si dávať pozor pri aplikácii, aby si robil plynulé pohyby, aby si nezabudol na žiadny záhyb, aby si nenastriekal veľa farby na jedno miesto, aby ti neodkvapla farba z trysky a podobne. Všetko toto popisujem detailne vo videu, ktoré určite neprehliadni.

A máme tu výsledok. Ja som to dopracoval do tejto kvality, ty to určite zvládneš aj lepšie, keď sa s tým pohráš ešte trocha viac, ako ja. Ja tento disk budem využívať už iba ako rezervu, preto je takýto finish pre mňa dostačujúci. Vždy sa to dá spraviť lepšie, len tomu treba obetovať viac času a úsilia. Jemný prach, ktorý je ako keby nalepený na farbe je metalíza, ktorú jednoducho zmyješ. Po správnosti by na takto nastriekaný disk mal ísť ešte číry lak. Tento sa však aplikuje pištoľou, nato už ale musíš mať nejaký ten skill v ruke a aj vybavenie. Dúfam, že bol tento blog pre teba prínosný a nezabudni pozrieť video, kde všetky fázy detailne popisujem. Ahoj!

Neprehliadni náš IG, FB a WEB.
www.instagram.com/autickari_com
PARTNERI AUTIČKÁROV
CHCEŠ BYŤ AJ TY PARTNEROM ? marketing@autickari.com