Veľa ľudí čo poznám, si mýlia pojem rozvodovka a diferenciál. A preto by som dnes rád niečo povedal o rozvodovke aby v tom mal jasno každý z nás.

Ak je vozidlo poháňané predným náhonom, prevodovka a rozvodovka býva najčastejšie v jednom kuse. Ak sa jedná o zadokolku, prípadne je poháňané všetkými kolesami, tak sa rozvodovka nachádza na zadnej náprave.
Rozvodovka sa skladá z dvoch časti. Stály prevod a diferenciál. Čiže diferenciál je časť rozvodovky.
Stály prevod tvorí pastorok a tanierové koleso. Úlohou stále prevodu je znížiť otáčky a zvýšiť krútiaci moment.
Vozidla poháňané prednou nápravou majú zvyčajne čelný stály prevod a vozidlo poháňané zadnou nápravou majú zas kužeľový stály prevod.

Tu sa jedná o kužeľový stály prevod.
Diferenciál sa skladá z klietky diferenciálu, satelitov, centrálnych kolies. Úlohou diferenciálu je preniesť krútiaci moment na kolesá v pomere 50:50 a umožniť rozdielne otáčky kolies (v zákrute). Klietka diferenciálu je privarená o tanierové koleso. Rovnako ako aj u stáleho prevodu, rozlišujeme kužeľový a čelný diferenciál.

Krútiaci moment sa prenáša z prevodovky na pastorok, ten svojou rotáciou otáča tanierové koleso. Tým, že sa otáča tanierové koleso, otáča sa aj klietka diferenciálu. Pomocou čapov sú na klietke diferenciály umiestnené satelity, ktoré svojím ozubením zapadajú do centrálnych kolies (centrálne kolesá sú spojené s hnacími hriadeľmi kolies ,,poloosy´´) a tým pádom sa krútiaci moment prenáša na kolesá. Pri prechádzaní zákruty sa jedno koleso otáča rýchlejšie, čo má za následok rýchlejšie otáčanie centrálneho kolesa voči druhému. Ako som písal, satelity sú umiestnené na čapoch, čo umožňuje otáčať sa a voľne odvaľovať po centrálnych kolesách. Tým pádom sa jedno koleso v zákrute dokáže otáčať rýchlejšie ako druhé a auto dokáže bezpečne prejsť zákrutou.
Pre jednoduchšie pochopenie odporúčam popozerať nejaké animácie na youtube :).